--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Genital Estetik

Kadınlardaki vajinanın, kasık bölgesinin ve vajinal dudak bozukluklarının estetik ve fonksiyonel olarak düzeltilmesi, estetik cerrahi uygulama alanını oluşturmaktadır. Kadınlarda genital estetik vajina iç dudakların küçültülmesi, dış dudakların restorasyonu, küçültülmesi, yağ enjeksiyonu, vajina daraltılması veya himen zarı (kızlık zarı) dikilmesi işlemlerini içerir.

 

Anestezi

Lokal-Genel

Operasyon

60-120 dk.

İyileşme Süresi

2-3 hafta

Kesin Sonuç

3-6 Hafta

Ağrı

Minimal

Genellikle normal doğum yapan kadınlarda yapılan kontrolsüz epizyotomi kesileri, çoklu doğumlar, yaşın ilerlemesi ve yapısal özellikler gibi nedenler vajina genişlemesine neden olur. Bu durum estetik problemler yanında cinsel ilişkide sorunlara neden olabilmektedir.

Vajina İç dudaklarının (labium minus) şekli, rengi ve büyüklüğü ırk ve yaşa göre değişkenlik gösterir, İç dudaklar genellikle simetrik değildir ve biri diğerinden daha uzun olabilir. Bunlar yapısal olabildiği gibi sonradan da gelişebilmektedir. İç dudakların fazla olan kısımları terleme ile kötü kokuya neden olabilir. Estetik açıdan kötü görülen veya cinsel ilişki sırasında ağrıya sebep olan iç dudakların fazlalıkları alınabilir.

Vajina dış dudaklarında yaşın ilerlemesi ile zayıflık ve sönme olabilir. Bu problemin düzeltilmesinde yağ enjeksiyonları yapılarak dış dudaklar normal hacmine geri döndürülür.

Lokal veya genel anestezi altında ameliyat yapılabilir.

Vajina daraltma veya iç dudak müdahalelerinde kesi yapıldığından iyileşme süreci bir hafta kadar sürer. Hasta bir hafta sonra normal yaşantısına geri döner. Dış dudaklara yağ enjeksiyonu yapılan hastalarda iyileşme süreci daha kısadır

 
Yukarı
tr_TRTurkish