--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kol Germe

Kısa sürede aşırı kilo alıp veren kişilerde, yaşa ve yerçekimine bağlı olarak kollarda sarkma gelişebilmektedir. Kollardaki sarkmalar sosyal ve psikolojik problemlere neden olabilmektedir. Sarkmalar özellikle kolsuz kıyafetler giyilip kollar yana açıldığında daha belirgin hale gelir. Yapılacak işlemler arasında liposuction ve deri çıkarılması, sıkılaştırma işlemleri yer almaktadır.

 

Anestezi

Genel

Operasyon

1-2 Saat

İyileşme Süresi

2-3 Hafta

Kesin Sonuç

3-6 ay

Ağrı

Minimal

Ameliyat öncesi görüşmede hastanın fizik muayenesi yapılır. Hastanın beklentileri değerlendirilir. Tercih edilecek ameliyat tekniği belirlenir. İyileşme süreci, kalacak olan izler ile ilgili detaylı bilgiler verilir.

Aspirin ve türevi kan sulandırıcı ilaçlar operasyondan bir hafta önce kesilir. Sürekli ve mutlaka alınması gereken ilaçlar var ise bu mutlaka doktor ile paylaşılmalıdır.
Sigara kullanımı ameliyat öncesi ve sonrasında 10 gün süre ile mutlaka kesilmelidir. Sigara kullanımının devam etmesi ameliyat sonrasında kötü izlerin oluşması, dikişlerde açılma gibi problemlemlere yol açabilmektedir.
Ameliyat günü hastaneye gelirken rahat kıyafetler tercih edilmeli ve varsa takılar çıkarılmalıdır.
Ameliyattan en geç 6 saat önce hiçbir şey yenmemeli ve su dahil hiçbir şey içilmemelidir.
Ameliyattan en geç bir saat önce hastanede olunmalıdır.

Hafif orta derecede sarkma olan hastalarda koltuk altında yapılan bir kesi ile liposuction yapılarak düzeltme sağlanır. Ancak ileri düzeyde deri sarkması olan hastalarda ameliyat sırasında öncelikle liposuction yapılır. Sarkan deri kısmı, izin en az görünebileceği şekilde kolun iç-alt kısmına bırakılarak kesilir. Kesiler bantlar ile kapatılarak kesi kenarlarında oluşacak gerginlik en aza indirilir.
Kol germe ameliyatlarında bilinmesi gereken en önemli konu ameliyatın izsiz bir ameliyat olmadığıdır. Ancak kalacak olan iz, kolun iç-alt kısmında yerleştirilerek dışarıdan bakıldığında görünmemesi hedeflenir.

Ameliyat genel anestezi altında yapılır.

Yapılacak olan ameliyat tekniğine bağlı olarak ortalama 1-3 saattir.

Hasta aynı gün veya bir sün sonra taburcu edilebilir. Dren yerleştirilmiş ise bir gün sonra drenler çekilir. Dışarıdan konulan ve kesi üzerinde gerilimi düşüren bantlar sayesinde pansumana ihtiyaç duyulmaz. Bantlar yaklaşık bir ay sonra çıkarılır.
İlk bir iki gün şişlik ve morluk artar. Ancak 3. günden sonra şişlikler azalmaya başlar. Morluklar yaklaşık 10 gün içinde kaybolur. İki hafta süre ile kolları zorlayıcı egzersiz ve aktivitelerden kaçınılmalıdır.
En son görünümün ortaya çıkması 3-6 ayı bulabilmektedir.

Yukarı
tr_TRTurkish