--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Dudak Kaldırma Estetiği

Üst dudağı kaldırma ameliyatı genellikle üst dudak uzunluğu fazla olan hastalarda uygulanır. Normal kişilerde burun tabanı ile üst dudak kırmızı kenar arasındaki mesafe 12-15 mm kadardır. Bu uzunluk bireylerin genetik özelliklerine göre değişebilmektedir. Bu mesafenin normalden daha uzun olması kişinin alt yüzünün olduğundan daha uzun görünmesine neden olur. Bununla beraber bazı hastalar gülüş estetiği için de dudak kaldırma ameliyatı talep ederler. İdeal bir gülüş estetiğinde üst dudak yukarı çıkarak   dişler bir miktar görünür. Üst dudak mesafesinin fazla olması durumunda gülme sırasında üst dudağın yukarı çıkmamasına ve böylece dişlerin görünmemesine neden olacaktır. Dudak kaldırma ameliyatı ile gülme sırasında kesici dişler görünür hale gelecektir.

Dudak kaldırma ameliyatında burun tabanında iz kalacak şekilde üst dudaktan bir miktar deri çıkarılır. İz burun tabanına yerleştiğinden genellikle belirgin değildir.

Anestezi

Genel

Operasyon

45-60 dk.

İyileşme Süresi

1-2 Ay

Kesin Sonuç

3-6 ay

Ağrı

Yok

Dudak kaldırma estetiğinde iyileşme süreci yaklaşık bir haftadır.  Ameliyat sonrası ilk iki gün genellikle ödem gelişir. İkinci günden sonra ödem giderek geriler. Olası ağrılar için genellikle ağrı kesiciler yeterli olur. İzlerin tamamen iyileşmesi ve son görünümün ortaya çıkması 6 ay civarındadır. Ameliyattan bir hafta sonra hasta normal yaşantısına geri dönebilir.

Dudak kaldırma ameliyatı, genel anestezi altında, hastane ortamında yapılır. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir. Ameliyat süresi 1-2 saat civarındadır.

Yukarı
tr_TRTurkish