--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Kepçe Kulak Estetiği

Kepçe kulak deformitesi, kulak kepçesinin öne doğru kıvrık olmasıdır. Genellikle genetik özelliklere bağlıdır. Kepçe kulak çocuklarda psikososyal, duygusal veya davranışsal sorunlara neden olabilen önemli bir problemdir. Kepçe kulak estetiğinde kulağın sadece dış kısmındaki kıkırdak yapılara müdahale edildiğinden işitme ile ilgili herhangi bir problem yaratmaz.

 

Anestezi

Lokal-Genel

Operasyon

60-75 dk.

İyileşme Süresi

1-2 hafta

Kesin Sonuç

3-6 Hafta

Ağrı

Yok

Doğumdan hemen sonra kepçe kulak görüldüğünde, kulakların arkaya doğru birkaç gün boyunca bantlanması problemi ortadan kaldırabilmektedir. Bu tedavi şekli özellikle doğumdan sonraki ilk 3 gün yapıldığında daha etkili olmakla beraber bir haftaya kadar yapılabilir. Kulak kepçesi gelişimini, yaklaşık 6 yaş civarında tamamlar. Bu nedenle önerilen kepçe kulak estetiği için en uygun dönem okul öncesi dönemdir. Okula başlama çağında çocukların iletişim kurduğu arkadaş çevreleri genişler. Çocuklar kulak şekli ile alay edilmesinden, lakap takılmasından çok fazla etkilenirler. Bu durum okula gitmek istememe, özgüven eksikliğine neden olur. İleriki yaşlarda kişiler kulaklarını saçları ile örtme ihtiyacı hissederler. Kepçe kulak ameliyatı 6 yaşından itibaren herhangi bir yaşta yapılabilir.

Muayene sırasında kulağın şekli değerlendirilerek hangi ameliyat tekniğinin uygulanacağı belirlenir. İsteğe göre daha önce ameliyat edilmiş hastaların fotoğrafları gösterilir. Uygulanacak ameliyat tekniği  ve iyileşme süreci ile ilgili detaylı bilgilendirme yapılır.

Ameliyat tekniklerini iple kulak estetiği, açık teknik ile kepçe kulak estetiği ve iki yöntemin birarada olduğu hibrid kulak estetiği olarak ayırmak mümkün.

Ameliyatsız İple Kepçe Kulak Estetiği; Bu teknikte kepçe kulak ip yardımı ile düzeltilir. En büyük avantajı işlemin kısa sürmesi, iyileşmenin hızlı olması ve kesi olmamasıdır. Dezavantajları ise kıkırdak yapısı güçlü olanlarda iplerin, gerilime dayanamayarak kulak arkasında derinin dışına çıkması veya kopmasıdır. Bu durumda dikişler alınarak ileriki bir tarihte yeniden işlem tekrarlanabilir.

Açık Teknik Kepçe Kulak Estetiği; Bu teknikte kulak arkasında yaklaşık 3 cm uzunluğunda bir kesi yapılır. Kulakta konka adı verilen yapıdan kıkırdak çıkarılır. Kulak şekillendirici dikişler ile kepçe kulak düzeltilir. En büyük avantajı, bu yöntemde kıkırdaklara müdahale edildiği için iple kepçe kulak estetiği ile karşılaştırıldığında daha güvenilir olmasıdır. Dezavantajı ise kesi yapılması nedeniyle kulak arkasında iz olması, ameliyat ve iyileşmenin daha uzun sürmesidir.

Hibrid Kepçe Kulak Estetiği; Bu yöntemde amaç hem ip tekniği, hemde açık tekniğin avantajlarından faydalanmaktır. Kesi yapılmadan, küçük bir delikten girilerek kulak kıkırdakları çizilerek zayıflatılır. İpler yardımı ilede kepçe kulak düzeltilir. İşlem sırasında kıkırdak yapıya müdahale edildiğinden, kulakları şekillendirmek için kullanılan iplere daha az yük biner. Dolayısıyla iplerde kopma veya derinin dışına çıkma problemleri yaşanmaz. İyileşme ve ödem kısa sürer.

Yetişkinlerde tüm işlemler lokal anestezi altında yapılır. Çocuklarda ise genel anestezi daha uygun bir seçenektir.

İple yapılan kepçe kulak estetiği 30 dakika sürerken, açık teknik ile yapılan kepçe kulak estetiği 2 saat, hibrid kepçe kulak estetiği ise 1-1,5 saat civarında sürer.

İster lokal olsun, ister genel olsun işlem sırasında lokal anestezi yapıldığından ameliyat sırasında ve ameliyattan hemen sonra ağrı hissedilmez. Ameliyattan birkaç saat sonra kişiden kişiye değişen ağrı hissi olur. Ağrı olduğunda ağrı kesiciler kullanılabilir. Ameliyattan hemen sonra ödemin az olması ve kanamanın olmaması için sargı uygulanır. Bir veya iki gün sonra sargı açılarak tenisçi bandajı veya saç bandı uygulamasına geçilir. Ödem ve varsa morluklar bir haftada tamamen geçer. İşlemden bir iki gün sonra kişi normal yaşantısına bandaj kullanımı ile beraber geri döner. Bandaj ilk bir ay gece gündüz, sonrasında ise 1 ay süre ile sadece gece uygulanır. Kulakların iyileşmesi 3-6 ayda tamamen tamamlanmış olur. Kepçe kulak ameliyatından sonra İki yıldan fazla süre geçmesi durumunda kulak şekli kalıcı olur. Kepçe kulağı şekillendirici iplerin kopması, alınması durumunda bile kulak şeklini korur.

Yukarı
tr_TRTurkish