--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Boyun Germe

Çene altındaki bölgeyi gıdı olarak tanımlarız. Yaşın ilerlemesi ve yerçekiminin etkisi ile çene altındaki tüm yapılarda (deri, kas ve yağ dokusu) sarkma, gevşeme ve yağlanma olur. Bazı hastalarda yapısal olarak boyun gıdı bölgesinde sarkma vardır. Gıdı ve boyun bölgesinin sarkmış olması kişiyi olduğundan daha yaşlı, daha kilolu ve yorgun görünmesine neden olur. Boyun germe ameliyatı deri, kas ve yağ dokuya müdahale edilerek, hiçbir ameliyatsız teknik ile elde edilemeyen çok iyi sonuçlar elde edilir.

 

Anestezi

Genel

Operasyon

60-120 dk.

İyileşme Süresi

2-3 hafta

Kesin Sonuç

3-6 ay

Ağrı

Minimal

Ameliyat öncesinde hasta muayene edilir. Boyundaki sarkma derecesi, deri ve derialtı yağlanma değerlendirilir. Çene altında dolgunluğa neden olabilecek tükrük bezlerinin sarkmasının olup olmadığına bakılır. Hastaya ameliyat süreci ile detaylı bilgi verilir.

Boyun germe ameliyatlarında çene ucunun hemen altında normalde doğal olarak var olan çizgide 3-4 cm’lik yatay bir kesi ile kulak arkalarında kesiler yapılır. Çene altında toplanmış olan deri altı yağ dokusu liposuction ile alınır. Kasların altında yerleşmiş olan gıdı bölgesi dolgunluğuna neden olan yağ dokusu direk olarak çıkarılır. Açık teknik ile yapılan boyun germe ameliyatları dışında başka hiçbir yöntem ile kas alında yerleşmiş olan bu yağlara müdahale edilemez. Boyunda sarkmış olan kaslar bir araya getirilerek fermuar şeklinde dikilir ve gerginleştirilir.

Boyunda dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta çene altında yerleşmiş olan tükrük bezlerinin durumudur. Tükrük bezleri normalde çene kemiği altında yerleşir. Yaşın ilerlemesi veya yapısal olarak, çene altı yerleşimli tükrük bezleri yerlerinden ayrılarak aşağı doğru sarkabilirler. Bu yapılara dikkat edilmeden yapılan ameliyatlarda, ameliyat sonrasında çenenin diğer tüm kısımlar düzeltilirken çene altında ceviz büyüklüğünde şişkinlikler devam eder.

Fazla deri sarkması durumunda, kulak arkasında iz kalacak şekilde deri çıkarılır. Böylece boyunda herhangi bir iz kalmaz.

Ameliyat genellikle genel anestezi altın yapılır.

Ameliyat süresi yapılan işlemlere göre 1-2 saat arasındadır.

Ameliyattan sonra bandaj uygulanır. Bandaj bir gün sonra çıkarılarak boyun ve yüz maskesi uygulanır. Hasta aynı gün veya ameliyattan bir gün sonra taburcu edilir.

Şişlik ve morluklar genellikle bir hafta içinde tamamen geçer. Birinci haftanın sonunda hasta normal yaşantısına geri döner. Tam iyileşme 3-6 ay arasında olur.

Leave a comment

Yukarı
tr_TRTurkish