--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meme Küçültme

Kadınlarda memeler genellikle hamilelik ve doğum sonrası süt verme döneminde büyür. Süt verme dönemi bittikten sonra memeler büyük olarak kalır ve sarkar. Meme küçültme ameliyatı, kişide normalden büyük ve sarkmış olan memeleri normal boyut ve dikliğine kavuşturmak için yapılan ameliyattır.

 

Anestezi

Genel

Operasyon

120-150 dk.

İyileşme Süresi

1-2 hafta

Kesin Sonuç

3-6 ay

Ağrı

Minimal

Normalden büyük olan memeler omuzlarda çöküklük, sırt ağrıları, meme altında terleme pişik ve kötü kokuya neden olur. Bu durum kişide fiziksel ve psikolojik olarak rahatsızlık verir. Bu nedenle meme küçültme ameliyatları estetik bir ameliyat olmasının yanında aynı zamanda fonksiyonel bir ameliyattır.

Meme küçültme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ameliyat ortalama 3 saat sürer. Hasta genellikle ameliyattan bir gün sonra taburcu edilir. Dikişler arasından içeride birikebilecek kan ve vücut sıvılarını toplamak için yerleştirilen drenler 24 ile 48 saatte çekilir. Dikiş hatları bantlar ile kapatılır ve ek pansuman gerekmez. Bantlar bir ay sonra çıkarıldığında ince çizgi şeklinde izler görülür. Dışarıdan dikiş konulmadığı için dikiş almaya gerek yoktur.

Meme küçültme ameliyatları için uygulanan birçok cerrahi teknik mevcuttur. Uygulanan cerrahi teknikler, memenin boyutlarına, cerrahın tercihine göre değişebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatları için ideal yaş, çocuk sahibi olma süreçlerinin tamamlandığı dönemdir. Ancak bazı genç kızlarda memeler büyüme döneminde aşırı büyük boyutlara ulaşabilir. Bu kişilerde sosyal, psikolojik ve fiziksel problemlerin yaşanmaması adına erken yaşlarda (16-17) meme küçültme operasyonları yapılabilir.

Meme küçültme ameliyatlarında uygulanacak cerrahi tekniğe göre kalacak olan iz şekli ortaya çıkmaktadır. Cerrahi tekniklere göre izler sadece areola (göğüs ucu çevresindeki koyu kısım) çevresine kalabildiği gibi, areoladan aşağı meme alt çizgisine doğru ve meme alt çizgisinde ters T denen şekilde kalabilmektedir. Oluşan izler ilk birkaç ay pembe ve bir miktar belirgin olsa da 5-6 ay sonra normal deri rengine döner ve çoğu zaman pek belirgin olmaz.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra hissedilen ağrı kişiden kişiye değişebilmektedir.  Hastaların çoğunda hissedilen ağrı yok veya az iken, az kısımdaki hastada orta derecede ağrı olabilmektedir. İlk bir iki gün boyunca oluşabilecek ağrılar için genellikle ağızdan alınan ağrı kesiciler yeterli olur. Ameliyat sonrası yaklaşık 1-1,5 ay süreyle elastik medikal südyen kullanımı önerilir. Hastalar genellikle 7-10 gün içinde günlük yaşamlarına geri dönebilmektedir.

Meme küçültme ameliyatları sonucunda meme başında geçici ve kalıcı şekilde kısmi duyu kusurları gelişebilmektedir. Bu durum kişinin anatomisine veya ameliyat tekniğine bağlı olabilir. Ameliyat sonrasında gelişen geçici duyu kusuraları genellikle 3-6 ay içinde normale döner.

Meme küçültme ameliyatlarında yağ dokusu ve deri ile beraber kısmen süt bezleri de çıkarılır. Hastaların süt verme fonksiyonu kısmen etkilenmekle beraber genellikle emzirebilmektedir. Meme ucunun 20 cm’den daha fazla yukarı taşınması gereken çok sarkık memeleri olan kişilerde ameliyat sırasında meme ucu kan akımın kesilmesi veya azalması ile beraber meme ucu kaybedilebilir. Meme ucu kaybı olan kişilerin emzirmesi mümkün değildir.

Meme küçültme ameliyatlarından sonra kalan iz cerrahi tekniğe bağlı olduğu gibi hastanın yapısal özelliklerine de bağlıdır. İzin daha az  kalması için kesilen kısımlar bir araya getirilip dikilirken gerginliğin olmaması gerekir. Deri altında yerleştirilen dikişlerin uygun derinliğe ve uygun miktarda olması gerekir. Ameliyat sonrası dikiş hatları üzerine uygulanan bantlar gerilimi en aza indirir ve iyileşmeyi destekler. Bantlar çıkarıldıktan sonra silikon kremler veya silikon sheet adı verilen materyallerin kullanımı ile yara iyileşmesi desteklenir. Hastanın yapısal özelliklerine bağlı olarak tekniğine uygun yapılmış olan onarımlarda, iz çok ince bir çizgi halinde kalır veya belli olmayacak derecede silik olabilir.

Yukarı
tr_TRTurkish