--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Nanofat Greft (Nano Fat Enjeksiyonu)

Nanofat Greft’in Türkçe karşılığı Nano Yağ Enjeksiyonudur. Bu yöntemde vücudun yağ dokusu zengin bir bölgesinden kanüller yardımı ile yağ alınır. Birtakım özel işlemlerden geçirildikten sonra istenilen bölgeye transfer edilir. Bu işlemde elde edilen yağ, kök hücreden zengin yağ dokusudur. Nanofat tekniği ile elde edilen doku; kök hücreden zengin olması nedeniyle doku iyileşmesini ve desteklenmesini sağlayan bir özelliğe sahiptir.

Nanofat greft ile normal yağ dolgusu arasında önemli farklılıklar mevcuttur. Nanofat uygulamalarında alınan yağ dokusu inceltilir, santrifüj işleminden geçirilir ve çeşitli filtrelerden geçirilerek içeriğindeki partiküllerden arındırılır. Böylece yağ dokusu mini, mikro ve nano boyutlu partiküllere dönüşür. Elde edilen doku deri içine bile uygulanabilecek nitelikte kök hücreden zengin bir dokudur.

Anestezi

Genel

Operasyon

60-120 dk.

İyileşme Süresi

1-2 hafta

Kesin Sonuç

3-6 ay

Ağrı

Minimal

Nanofat yağ enjeksiyonunun en önemli kullanım alanlarından biri yüz şekillendirmedir. Nanofat yüzde elmacı kemiklerinin belirginleştirilmesinde, şakaktaki çöküntülerin giderilmesinde, çene kontürünün sağlanmasında, nazolabilal oluğun düzeltimesinde, yüzde derideki ince kırışıklıkların giderilmesinde başarılı bir şekilde uygulanabilir. Yüz bölgesi nanofat uygulamaları steril koşullarda lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. İşlem süresi yaklaşık 2-3 saattir. Genellikle hasta aynı gün içinde evine gönderilir.

Saç tedavilerinde nanofat başarılı bir şekilde kullanılmaktadır. Saç ekimi öncesinde nanofat uygulaması ile saç ekimi başarı oranı önemli ölçüde arttırılabilmektedir. Saç dökülmesi ön planda olan hastalarda mevcut saçların desteklenmesi amacıyla nanofat enjeksiyonları yapılabilir. Yapılan çalışmalarda tek başına nanofat uygulaması ile saç köklerinin onarıldığı ve yeni saç foliküllerin aktive olduğu gösterilmiştir.

Skar tedavisinde, skarların görünürlüğünün azaltılması amacıyla nanofat uygulaması yapılabilmektedir. Nanofat enjeksiyonu sonrasında skarlı bölge derisi iyi yönde değişerek normal deriye yaklaşır, skar bölgesindeki çökme azalır veya kaybolur.  Akne skar tedavisinde nanofat uygulaması ile oldukça iyi sonuçlar alınabilmektedir.

Nanofat için yağ dokusu genellikle karında göbek çevresinden alınır. Bu bölgede yeterli yağ olmaması durumunda uyluk iç yüzünden veya basen böglesinden yağ alınabilmektedir.

Nanafat Greft Uyglaması Kimlere Uygulanabilir;
– Nano yağ enjeksiyonu tedavisi, hacim sağlamak, önceden yağ alınan bölgelerdeki kusurları düzeltmek ve cilt kalitesi azalmış bölgelerdeki cilt kalitesini yükseltmek amacıyla yapılır.
– Yüz bölgesini şekillendirme amacıyla
– Göz ve burun çevresinde ince çizgi ve kırışıklıkları olan kişilere
– Gözaltı morlukların giderilmesinde
– Gözlatında çöküklüğü olan kişilerde
– Alın ve dudak çevresinde kırışıklıkları olan kişilere
– Göz çevresinde koyu halkaları ve göz altı morluğu olan kişilere
– Boyun ve dekolte bölgesinde ince kırışıklıkları olan kişilere
– Meme ve popo şekillendirilmesine ihtiyaç duyan kişilere
– Vücudun herhangi bir yerinde skarı olan kişilere
– Saç ekimi öncesinde ekimin başarısını arttırmak amacıyla
– Saç dökülmesini engellemek ve var olan saçları güçlendirmek amacıyla
– El sırtı ve dirsek bölgesini gençleştirme amacıyla
– Cildin gençleştirilmesi ve lekerin giderilmesi amacıyla nanofat greft uygulanabilir.

Nanofat yüz uygulamarında bir hafta içinde varsa morluklar ve şişlikler geçer. Hasta bir hafta sonra normal yaşantısına geri döner.

Nanofat Greft sonrası uygulamanın etkileri, cilt altına yapılan uygulamalarda hemen, derideki olumlu etkileri ise 15. günden itibaren görülür. Altı ay içinde deri kalitesi gözle görülür şekilde iyileşir.

Nanofat greft uygulamalarında başarıyı etkileyen faktörleri kişiye ait faktörler ve tekniğe ait faktörler olarak ayırabiliriz. Kişiye ait faktörler arasında kişinin sigara içip içmemesi, genetik yapısı, yaşantısı sonucu etkileyen önemli parametrelerdir. Bununla beraber nanofat elde edilirken uygulanan teknikte başarıyı önemli ölçüde etkilemektedir. Yağ dokusunun neden alındığı, hangi işlemlerden geçirildiği, enjeksiyon tekniği, hangi derinlikte hangi bölgelere enjeksiyon yapıldığı sonucu değiştirebilmektedir.

Genellikle uygulanan nanofat miktarının %70 inden fazlası aktarıldığı bölgede yaşar ve kalıcı olur. Tam sonucun görülmesi için genellikle 3 ay beklemek gerekir.

Uygun şekilde yapılmış olan olan nanofat greft uygulamalarında başarılı olunmuş ise etki çok uzun süreli olur. Dokular nanofat enjeksiyonu yapıldıktan sonraki son şekilleri üzerinden yaşlanmaya devam eder. Bu nedenle nanofat uygulamarında etkinin belli bir süresi yoktur.

Yukarı
tr_TRTurkish