--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Meme Büyütme

Meme büyütme ameliyatı, meme dokusu altına yerleştirilen protezler ile meme hacminin artırılmasıdır. Bu ameliyat yapısal olarak küçük memeler için ya da doğumdan sonra küçülmüş ve sönmüş memeler için uygulanmaktadır. Özellikle emzirme sonrası göğüslerde sarkma ve sönme varsa protez ile büyütmeye ek olarak meme dikleştirmede (mastopeksi) yapılmalıdır.

Meme büyütme amacıyla kullanılan protezler silikon yapıdadır. Meme büyütme de kullanılan silikon protezler dış yüzeylerine göre düz veya pürtüklü, şekillerine göre yuvarlak ve damla şeklinde olabilmektedir. Meme büyütme amacıyla seçilecek olan protez tipi ve boyutu, hastanın muayene sonrası gögüs şekil ve ölçümlerine göre belirlenmektedir.

Anestezi

Genel

Operasyon

60-75 dk.

İyileşme Süresi

1-2 hafta

Kesin Sonuç

3 Hafta

Ağrı

Minimal

Meme protezleri farklı giriş yerinden memeye yerleştirilebilmektedir. En sık kullanılan giriş yerleri meme alt kıvrımı, meme ucu ve koltuk altıdır. Yapılacak kesinin yeri cerrahın tercihine, hastanın isteklerine ve kullanılacak protezin tipine bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Silikon protezler meme dokusunun altına, meme altında bulunan göğüs duvarı kasının (pektoralis majör) altına veya dual plan adı verilen yukarıda pektoral kasın altında aşağıda ise meme dokusunun altına yerleştirilebilir. Kas altına yerleştirme ameliyat sonrası dönemde bir miktar ağrılı olmakla birlikte ameliyat sonrası oluşabilecek problemler daha azdır.

Meme protezinin boyutları belirlenirken hastanın istekleri göz önüne alınmakla birlikte göğüs duvarının yapısı ve genişliği ölçülerek karar verilir. Belirlenen ölçülerden daha büyük çaplı protezlerin kullanımı, üstte ve yanlarda taşmalara neden olarak doğal olmayan sonuçlar ortaya çıkaracaktır.

Meme büyütme ameliyatları genel anestezi altında yapılır ve ortalama 1-2 saat sürer. Ameliyat sonrası kol hareketleri ile ortaya çıkan ağrı için ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar kullanılmaktadır. Hastalar genellikle birkaç gün içinde işlerine dönebilmekle birlikte 3 hafta süreyle ağır şeyler kaldırmaması ve kollarını yukarıya kaldırmaması önerilmektedir. Yüzme, tenis gibi sporlara ise altıncı haftadan itibaren başlanabilir. Ameliyat sonrası memelerde oluşan sertlikler birkaç hafta içerisinde kaybolur ve memeler normal yumuşak kıvamına ulaşır.

Silikon protez ile meme büyütme ameliyatlarının en önemli komplikasyonu kapsül kontaktürü adı verilen durumdur. Kapsül kontaktürü; protez etrafında vücudun oluşturduğu destek dokusunun memenin şeklini bozması ve aşırı sert bir kıvamda ele gelmesidir. Meme büyütme operasyonu geçiren her 100 hastadan 1-2’sinde bu durum görülebilmektedir. Uygun büyüklükte protez konulması, protezin kas altına yerleştirilmesi, ameliyatta temiz ve kansız çalışma, kapsül kontaktürü ihtimalini azaltmaktadır.  Kapsül kontraktürü gelişmesi durumunda ameliyatla oluşan sert kapsül çıkarılarak aynı protezler tekrar yerleştirilir. Günümüz teknolojisinde meme büyütme ameliyatı yapılan hastalarda meme protezlerinin patlaması ya da yırtılması hemen hemen hiç rastlanmayan durumdur. Bu durum olsa bile dağılmayan jel protezler (cohesive jel) kullanıldığından hasta için herhangi bir problem oluşmamaktadır.

Meme büyütme ameliyatlarında kullanılan silikon meme protezleri çok uzun yıllar kullanılabilir. Herhangi bir problem oluşmadıkça değiştirilmeleri gerekmemektedir.

Meme dokusunun gelişimi 17 yaşına kadar devam eder. Bu nedenle meme protez ameliyatları için en erken yaş 17 dir. Tüm küçültme ve büyütme ameliyatları bu yaştan itibaren yapılabilmektedir.

Silikon meme protezlerinin değişimi genellikle gerekmemektedir. Hayat boyu güvenle kullanılabilir. Ancak yıllar içinde meme dokusu sarkmaya devam ettiğinden, dikleştirme operasyonlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Dikleştirme yapılırken silikon protezler değiştirilebilmektedir.

Meme büyütme ameliyatları sonrası bir hafta süreyle dinlenme süreci gerekebilir. Hastalar bir hafta 10 gün sonrasında normal yaşantılarına geri dönebilmektedir. Yaklaşık 1-2 ay ağır şeyler taşımamaları, kollarını çok yükseğe kaldırmamaları önerilir.

Silikon protez ameliyatı sonrası mamografi dahil tüm tetkikler yapılabilmektedir.

 
Yukarı
tr_TRTurkish