--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Burun Dolgusu

Ameliyatsız burun estetiği olarak da bilinen burun dolgusu, cerrahi müdahale olmaksızın dolgu ile burun şeklinin değiştirilmesidir. Bu işlemlerde kullanılan dolgular genellikle hyalüronik asit dolgularıdır. Bu dolgular ile burun sırtındaki çökmeler düzeltilebilir ve burun sırtındaki yüksekliklerin görünürlülüğü azaltılabilir.

 

Anestezi

Lokal

Operasyon

15 dk.

İyileşme Süresi

Hemen

Kesin Sonuç

Hemen

Ağrı

Yok

İşlem öncesinde dolgunun yapılacağı bölge belirlenir ve işaretlenir. Bu bölgeye kanül yardımı ile dolgu işlemi yapılır. İşlem yaklaşık 5-10 dakika sürer.

Burun dolgusu estetiği hastalara önemli avantajlar sunmaktadır. Ameliyat olmak istemeyen ya da ameliyatı düşünen fakat henüz tam kararını verememiş hastalarda iyi bir seçenektir. Bir diğer avantajı kolay ve tekrar uygulanabilir olmasıdır. Burun dolgusu yapıldıktan bir süre sonra istenilen rütuşlar kolaylıkla yapılabilir. Bu özellikleri nedeniyle arzu edilen şekil elde edilebilir. Bununla beraber burun dolgusu ile burunda istenilen tüm değişikliklerin yapılamayacağı bilinmelidir.

Hyalüronik asit içeren dolgular kullanıldığında etki kişiden kişiye değişmekle beraber genellikle 6 ay 1 yıl civarında sürer. Bazı kimselerde sonuç kalıcı hale gelebilmektedir. Kalıcı dolgular kullanıldığında etki uzun süreli olabilir. Ancak kalıcı dolgu enjeksiyonlarının, dolguya reaksiyon geliştiğinde ortamdan uzaklaştırılamamaları nedeniyle kullanımları önerilmemektedir.

Burun dolgularında iki önemli dezavantaj mevcuttur. Birincisi dolgular eridiği için sonuç kalıcı değildir. İkinci dezavantajları burunda sadece hacim oluşturabilmeleridir. Burun küçültme, ileri boyutta bir tümsek ve aşırı eğiklik varsa tek başında dolgu enjeksiyonu yeterli olmaz. Bu nedenle burun dolgularının cerrahi işlemlere bir alternatif olmadığı bilinmelidir. Ameliyat olmak istemeyen, cerrahinin tıbbi veya diğer nedenlerle aşırı riskli olabileceği veya ameliyatın gerektirdiği iyileşme süresi için yeterli vakti olmayan hastalar için burun dolguları iyi bir alternatiftir.

Burun dolgusu enjeksiyonundan sonra, normal yaşantının kısıtlanmasına gerek yoktur. Hasta enjeksiyon sonrası normal hayatına geri döner. Şişlik, morluk ve iyileşmek için evde kalma zorunluluğu yoktur. Hasta memnuniyetinin en yüksek olduğu estetik prosedürlerden birisidir.

Yukarı
tr_TRTurkish