--
Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Çene Dolgusu (Jawline)

Estetik bir çene, çekici bir yüzün önemli unsurlarından biridir. Yüz ile uyumlu bir çene şekli, düzgün bir çene çizgisi hattı ve simetrik görünüm yüzün genel görünümünün daha çekici olmasında önemli role sahiptir. Düzgün bir çene şekli ve çizgisi, gençliği, canlılığı ve çekiciliği simgeler. “Düzgin ve belirgin bir çene hattına” sahip olmak genellikle çene köşesinden çene ucuna düz uzanan belirgin bir sınıra sahip olmak anlamına gelir. İyi bir çene hattına sahip olmak için çenenin kemik yapısı belirgin olmalı, çene üzerindeki deri sarkmış ve yağlı olmamalı, çene köşesi ve çene ucu belirgin olmalıdır.

 

Anestezi

Lokal

Operasyon

15 dk.

İyileşme Süresi

Hemen

Kesin Sonuç

Hemen

Ağrı

Yok

Çendeki şekil bozukluklarının başında çene ucunun geride olması, çene hattı çizgisinin belirsizliği, asimetriler ve çene altı sarkmaları gelmektedir.
Çenedeki hacim eksikliklerinin giderilmesinde dolgu materyalleri kullanılır. Dolgular deri altına enjekte edildiklerinde üzerindeki deriyi yükseltir. Hacim eksikliğinin giderilmesi ile istenilen konturlar oluşturulur. Dolgu enjeksiyonlarının etki süreleri kullanılan ürünlerin içeriklerine göre değişebilmektedir.

Çenede dolgu amacı ile kullanılan çeşitli dolgu materyalleri mevcuttur. Bunlar arasında hyalüronik asit dolguları, yağ dokusu, kalsiyum hidroksiapatit vb. sayılabilir. Jawline dolgusu olarak en sık tercih edilen materyal hyalüronik asit dolgularıdır. Hyalüronik asit dolguları enjekte edildikleri bölgede bir miktar sıvıda tutarak hacim oluşturur. Çene ucu, çene köşesi ve çene hattı boyunca şekillendirme yapıldığında ‘V’ şeklinde çene şekli ortaya çıkarılır. Jawline dolgu işlemi sırasında anesteziye ihtiyaç yoktur. Enjeksiyon yapıldıktan sonra ağrı oluşmaz. Hasta enjeksiyondan hemen sonra normal yaşantısına geri döner.

Çene dolgusu olarak kullanılan bir diğer materyal yağ dolgusudur. Yağ dokusu kişinin kendisinden alınır. Çeşitli işlemlerden geçirildikten sonra enjekte edilebilir forma sokulur. Lokal veya sedasyon altında yapılabilir. Yağ enjeksiyonlarında, enjekte edilen yağın bir kısmı vücut tarafından emilecektir. Bu nedenle enjeksiyon sırasında gereken miktardan biraz daha fazla enjeksiyon yapılır. Enjeksiyon sonrası ikinci ay sonunda kalan yağ miktarı uzun yıllar kalmaya devam eder.

Jawline oluşturulurken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri masseter adı verilen çiğneme kasıdır. Masseter kası fazla hacimli olduğunda çenenin daha yuvarlak görünmesine ve diş sıkma problemlerine yol açar. Masseter kasına uygulandığında kas zayıflayarak kitlesi azalır. Azalan kas kitlesi ile beraber fonksiyonel açıdan diş sıkma problemi giderilirken estetik olarak daha düzgün ve ‘V’ şeklinde bir çene hattı elde edilebilir.

 
Yukarı
tr_TRTurkish